سایت بانک مسکن | تالار گفت و گو | خدمات اینترنتی
 

 
نکات مهم در جوابیه مدیر روابط عمومی بانک به سایت فردانیوز
بدون نظر
حمید رضا عباسی زرگله | یکشنبه 31 خرداد 1394 ساعت 18:45
در پی انتشار گزارشی با عنوان هفت خان رستم گرفتن وام مسکن/ چگونه می توان وام مسکن گرفت؟در سایت فردانیوز، بانک مسکن جوابیه ای صادر کرد که در ادامه مشاهده می کنید.
در این جوابیه نکات بسیار مهمی در خصوص استفاده از تسهیلات مسکن ذکر شده که شرایط ایده آل این تسهیلات را برای ما مشخص نموده ، که با توجه به این مطالب می توان واقعیت این گونه حساب ها را برای خانه دار شدن خود بیابیم.

نکته مهم : شرایط ایده آلی در استفاده  از حساب صندوق پس انداز مسکن یکم وجود دارد . در صورتی که ما این فرصت را غنیمت بشماریم و با استفاده از این تسهیلات قدمی در راستای خانه دار شدن خود برداریم (فرصت و شرایطی که شاید در آینده نه چندان دور به راحتی امروز در دسترس ما نباشدتحت تأثیر مطالب گمراه کننده قرار نگیریم و با در نظر گرفتن واقعیت غبر قابل انکار این حساب که چیزی جز مهیا کردن شرایط ایده آل برای خانه دار شدن ما می باشد ، نیست . هرچه سریعتر با مراجعه به شعب بانک مسکن و افتتاح حساب صندوق پس انداز مسکن یکم گام بلندی برای خانه شدن خود برداریم

  ۱-    برای دریافت تسهیلات ۴۵ میلیون تومانی (که از محل خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات در فرابورس میسر می گردد) نیازی به سپرده گذاری نزد بانک نمی باشداگر منظور نگارنده استفاده ترکیبی از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن و اوراق باشد، برای دریافت ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات خرید خانه از محل صندوق نیاز به سپرده گذاری بوده و این مبلغ برای یک سال (با توجه به محاسبه امتیاز به ازای هر ۶ ماه یک برابر متوسط موجودی) بایستی ۱۰۰ میلیون ریال باشد که به هر حال از ضوابط صندوق بوده و تسهیلات اعطایی بانک از محل همین سپرده های مشتریان در صندوق تامین می گردد.

۲-     هزینه هایی که مربوط به خرید اوراق از فرابورس می باشد متعلق به دارنده اوراقی است که یا سپرده گذاری در حساب ممتاز بانک نصیب وی شده یا خود از شخص دیگری خریداری نموده است.

۳-     هزینه های ذکر شده ۴۵ هزار تومان و ۷۶ هزار تومان مربوط به حق الزحمه ارزیابی ملک مورد معامله می باشد که به ارزیاب ساختمانی پرداخت می گردد و در صورتی که بنا بود از خدمات کارشناسان رسمی برای این منظور استفاده شود، حق الزحمه به مراتب بیشتری می بایست پرداخت نمود.

۴-     پس از دریافت تسهیلات نیاز به تودیع وجهی نزد بانک نمی باشد.

۵-     در تسهیلات خرید خانه که همزمان با نقل و انتقال ملک پرداخت می گردد، دو نوع هزینه ثبتی به مشتری تحمیل می شود. یکی هزینه های نقل و انتقال ملک که حتی در صورت عدم استفاده از تسهیلات بانکی نیز بابت حقوق دولتی باید آن را پرداخت نمود و دیگری هزینه های مربوط به رهن پلاک است که به عهده تسهیلات گیرنده است.

۶-      روند دریافت تسهیلات طی فرآیند مشخصی صورت می گیرد که در صورت تکمیل بودن مدارک آنچه که مربوط به بانک می باشد (با لحاظ زمان لازم برای بازدید ارزیاب از ملک مورد معامله) قطعا بیش از ۱۰ روز نخواهد بود و باقی زمان مربوط به فرآیندهای خارج از بانک می باشد که آن هم معمولا از دو هفته تجاوز نمی کند. در مجموع چیزی کمتر از ۳۰ روز پروسه زمانی دریافت تسهیلات خواهد بود. از طرفی با توجه به تعهد بانک به پرداخت تسهیلات متعلقه به مشتری به محض درخواست و رهن پلاک نزد بانک، پرداخت تسهیلات با کمترین قید و شرطی صورت می پذیرد.

۷-      در خصوص مقایسه اصل و سود متعلقه با اصل تسهیلات باید گفت اولا نرخ تسهیلات مسکن از حداقل نرخ های تسهیلاتی شبکه بانکی بوده، ثانیا این امکان وجود دارد که با انتخاب مدت کوتاه تر برای بازپرداخت اقساط، سود کمتری پرداخت نمود. در همان مقایسه سود ۱۲ ساله هم چنانچه به سود سالانه (از تقسیم کل سود به ۱۲ سال) توجه شود، سود سالانه به طور متوسط حدود ۳۳ میلیون ریال خواهد بود که چنانچه همان مبلغ ۴۵ میلیون تومان نزد بانک سپرده گذاری شود، بانک با نرخ ۲۰ درصد سالانه ۹۰ میلیون ریال سود به سپرده گذار پرداخت می نماید و چیزی حدود ۳ برابر سودی که مشتری به بانک پرداخت می کند، در حال حاضر توسط شبکه بانکی به سپرده گذاران پرداخت می گردد.

همین توجهات درباره تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی صندوق پس انداز مسکن یکم با نرخ ۱۴ درصد  وجود داشته و این بانک ضمن افتخار به نقش پر رنگ خود در خانه دار شدن قشر عظیمی از ملت شریف ایران، به کاهش مبلغ اقساط (حداقل در سال های ابتدایی بازپرداخت اقساط) نیز اهتمام داشته و در صورتی که خریدار اراده نماید، امکان تقسیط پلکانی اقساط وجود دارد که بدین ترتیب اقساط سال اول وی کمتر از یک میلیون تومان بوده و به تدریج با افزایش درآمد سالیانه، پرداخت اقساط برای خریدار بدون مشکلی میسر خواهد بود. مضافا اینکه تقریبا معادل مبلغ اقساط این تسهیلات، مبلغ اجاره ماهانه ای است که در حال حاضر به طور متوسط توسط قشر متوسط پرداخت می گردد، با این تفاوت که اجاره از جنس هزینه و غیر قابل برگشت بوده، در حالی که اقساط تسهیلات مسکن به نوعی پس انداز خواهد بود.

ژوئن 21, 2015 | 6:45 ب.ظ.
 ■ چگونه صاحب خانه شویم ■ نکات مهم در جوابیه مدیر روابط عمومی بانک به سایت فردانیوز ■ افتتاح ۱۶۰۰حساب دریافت تسهیلات جدید مسکن در سه روز ■ شرایط صندوق پس‌انداز مسکن یکم (ویژه خانه اولی‌ها) ■ تسهیلات مسکن یکم برای واحدهای نوساز است ■ مدیر عامل بانک مسکن جزییات حساب صندوق پس انداز مسکن یکم را تشریح کرد ■ نقش شعبه در عصر دیجیتال ■ رضایتمندی مشتری ■ مجلات لاتین درحوزه بانکداری ■ برگزاری نخستین جشنواره وبلاگ نویسی در بانک مسکن - ۱۲ آذرماه ۱۳۹۳ ■ مسوول جدید روابط عمومی بانک مسکن منصوب شد ■ اهمیت خلاقیت و خصوصیات افراد و مدیران خلاق و نوآور ■ اعلام ساعات کاری جدید شعب بانک مسکن ■ محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک مسکن شد ■ موفقیت روابط عمومی بانک مسکن در جشنواره انتشارات روابط عمومی ■ چطور انرژی تعطیلات عید را به محیط کار بیاوریم؟ ■ در پنجمین اجلاس اکوایت نشان ارزش برند و استاندارد بین المللی ISO ۱۰۶۶۸ به بانک مسکن اهدا شد ■ چطور دزدان حساب بانکی مان را ناکام کنیم؟ ■ اجازه ورود موبایل به کره شمالی برای اولین‌بار صادر شد ■ گاوصندوق خلاقانه/۹عکس ■ در نهمین جشنواره پیشگامان روابط عمومی ایران:وب سایت روابط عمومی بانک مسکن دوم شد ■ تندیس مجمع جهانی نشان منتخب، به بانک مسکن اعطا شد ■ وجدان کاری از نوع بانکی ■ درقاب تصویر/مراقب این شیوه جدید سرقت باشید! ■ فعلا سکه نخرید!! ■ علم بهتر است یا ثروت ■ به مناسبت ایام ماه مبارک شعبان : حساب سپرده آفتاب با نرخ سود ۱۹ درصد در بانک مسکن ایجاد شد ■ این پیغام را در ایمیل های خود باز نکنید ■ قدردانی وزیر راه و شهرسازی از مدیرعامل وکارکنان بانک مسکن ■ هرچه سریعتر رمز کارت بانکی خود را تغییر دهیدRSS